Translate

1 Ağustos 2013 Perşembe

Basın açıklamasına saldırdılar

19.00'da yapılmak istenen basın açıklamasına polis saldırdı. Kalkanlarıyla basın açıklamasına gelen kitlenin üzerine yürüyerek Taksim Meydanı'nın dışına sürmeye çalışan polise karşı kitle, kararlı bir duruş sergileyerek polise geri adım attırdı. Polis saldırısında birçok kişi darp edilirken ve çok sayıda kişi de yaralandı.
Basın açıklamasını Berkin Elvan'ın Babası Sami Elvan yaptı. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “16.06.2013 günü Okmeydanı’nda sabaha kadar sürdürülen protesto gösterileri sırasında evimizden ekmek almak için çıkan çocuğum Berkin polis tarafından çok yakın mesafeden, hedef gözetilerek atılan gaz bombasının kafasına isabet etmesi sonucu kafasında kırıklar oluşmuş ve beyin kanaması geçirmiştir. Mahallede yaşayan görgü tanıkları polisin gaz bombasını hedef gözeterek ve 90 derecelik açıyla ateşledikleri görmüşlerdir.
Berkin geçirdiği beyin kanaması sebebiyle halen Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Yoğun Bakım Servisi'nde ve bilinci kapalıdır. Sağlık durumu ciddiyetini korumaktadır. Ameliyatlar sonrası enfeksiyon kapmış ve durumu daha da ağırlaşmıştır.
Berkin’in vurulmasının ardından 45 gün geçmesine rağmen olayın sorumluların bulunması konusunda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Savcılığa avukatlarımızın vasıtasıyla şikayette bulunmamıza rağmen sorumlular yakalanmamış ve haklarında işlem yapılmamıştır.
Biz Berkin’in ailesi olarak hem "vur" emri verenlerin hem de ateş edenlerin tespit edilerek yargılanmasını bekliyoruz” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder